WYPRAWA DO MAROKA

Wyjątkowe, fascynujące, mieniące się kolorami przeróżnych nacji afrykańskich.
Dzięki wielowiekowym doświadczeniom i napływu obcych kultur  otwarte na przybyszów i gościnne.
Bogate w niezwykłe historie. Nowoczesne.
Magiczne miejsce, które zaspokaja ciekawość i potrzebę piękna.
Mowa oczywiście o niezwykłym Maroko.
Zwiedzanie,  baśniowy Marrakesz, degustacja lokalnych przysmaków, tajemnice olejku arganowego i zakupy na barwnych sukach to tylko niektóre atrakcje podczas naszej wyprawy.
Przed nami szczególna podróż  pełna kontrastów, niesamowitych widoków, nieznanej dla nas kultury i berberyjskiej gościnności.
Kolorowe miasta, stare mediny, szumiący Atlantyk, ogromne i mieniące się wieloma kolorami Góry Atlas, berberyjskie wioski oraz marokańska kuchnia, uznawana za jedną z najlepszych na świecie.

Zejdziemy z utartych szlaków, a lokalna przewodnicza zaprowadzi nas do miejsc, gdzie zwykle nie docierają turyści.

Spędzimy pełną doznań w wrażeń noc na pustyni.

Zapraszam Was na wyjątkową, wyprawę do Maroka!

WAŻNE INFORMACJE:

TERMIN

CENA

WARUNKI

13.11.2023 – 20.11.2023 – OFERTA SKIEROWANA DO GRUPY 14-STO OSOBOWEJ.

5300*zł + 200€ (Euro przeznaczone na wstępy, lokalne atrakcje – obowiązkowa płatność)

* Cena nie zawieta biletu lotniczego.

PROMOCJA!:

DLA STAŁYCH UCZESNIKÓW MOICH WYJAZDÓW PRZY ZAPISIE I WPŁACIE ZALICZKI DO 30 STYCZNIA 2023 ROKU 500 zł TANIEJ! CENA: 4800 zł plus 200 Euro

DLA POZSTAŁYCH UCZESNIKÓW PRZY ZAPISIE I WPŁACIE ZALICZKI DO 30 STYCZNIA 2023 ROKU 300 zł TANIEJ! CENA:  5000 zł plus 200 Euro

Warunkiem dokonania rezerwacji jest wpłata zaliczki w terminie do 7 dni od otrzymania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Nr konta:

ALIOR BANK 30 2490 0005 0000 4510 6378 1378

Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją warunków, zobowiązaniem się do ich respektowania oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych przez lemon&lime Biuro Turystyczne, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 (Dz. U. Nr 133 poz. 833)

Dzień 1

Wylot do Marrakeszu z Warszawy o godzinie 12:55. Przylot na lotnisko w Marrakeszu o godzinie 17:45.

Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odświeżenie. Przejdziemy poprzez największy marokański targ z mocą kolorowego rzemiosła na Plac Jemma el Fna, serce Marrakeszu, tętniące wieczorami. Codziennie na plac zjeżdżają garkuchnie na kółkach. Gdy są już zainstalowane zaczyna się wielkie gotowanie, popularnych potraw. Spróbujemy ślimaków po berberyjsku, baraniej głowizny i herbatki piernikowej. Będzie chwila na spacer pośród bębniarzy i muzykantów albo na grę w łowienie coca coli na wędkę. Będzie lokalnie. Kolacja powitalna w tradycyjnej marokańskiej restauracji na starym mieście. Noc w riadzie w Marrakeszu.

Dzień 2

Po śniadaniu odkryjemy labirynt marakeskich uliczek, tych mieszkalnych i tych rzemieślniczych z małymi manufakturami kowali, krawców i rymarzy. Wszystkie średniowieczne zawody, ulokowane w małych kramach, na wąskich uliczkach mediny. Tradycyjne targi spożywcze z górami warzyw i owoców oraz pachnących przypraw. Zwiedzimy Medersę ben Youssef dawną wyższą szkołę koraniczną, z tradycyjną architekturą i wystrojem. Zobaczymy wielkie, marakeskie kontrasty. Wyjazd w piękne góry Atlasu Wysokiego, najwyższe pasmo Afryki Północnej, ze szczytem Jebel Toubkal który liczy sobie ponad cztery tysiące metrów. Przejazd zapierającą dech w piersiach trasą poprzez Atlas Wysoki i przełęcz Tizi-n-Tichka na 2260 m p.p.m., gdzie wspaniałe widoki następują jeden za drugim. Przejazd do Ait Benhaddou. Kolacja i nocleg w kameralnym, rodzinnie prowadzonym hotelu.

Dzień 3

Po śniadaniu spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze, dużej wiosce ufortyfikowanej, w całości zbudowanej z bitej gliny, na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Ksar ten jest na liście UNESCO,  wiele znanych filmów było tutaj kręconych: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Przy odrobinie szczęścia odwiedzimy jeden z zamieszkałych jeszcze domów. Następnie poprzez skraj Atlasu Wysokiego, pokryty czarnymi kamieniami przejedziemy do malowniczej doliny rzeki Draa. Wzdłuż fragmentu rzeki, w którym cały rok jest choć trochę wody, ciągną się największe w Maroku i najbardziej spektakularne oazy. Wielkie uprawy palm daktylowych, a w ich cieniu uprawia się także inne rośliny. Region jest bardzo tradycyjny, sprawiając wrażenie cofnięcia się w czasie nawet o kilka wieków. Cały czas zamieszkałe są tutaj stare, gliniane wioski ufortyfikowane (ksary) oraz kazby. Spacer po oazie, gdzie czas zatrzymał się przed wiekami, a życie to tradycje. Poczujemy spokój i piękno natury. Odwiedzimy cały czas zamieszkałą kazbę, dawne, gliniane zamczysko, z której dachu roztacza się niesamowity widok na okolicę. Kolacja i nocleg w starej kazbie, przerobionej na kameralny hotel.

Dzień 4

Po śniadaniu przejedziemy przez Dolinę Draa i podróż wzdłuż rzeki z niekończącymi się oazami, z uprawami palm daktylowych, a w ich cieniu warzyw i owoców. Zatrzymamy się w ksarze Tamgrout z biblioteką posiadającą stare muzułmańskie księgi i tradycją wypalania zielonej ceramiki (tylko tutaj jest taka). Dzisiaj Tamgrout to wioska, w której czas się zatrzymał, ale kilkaset lat temu było to zamożne miasteczko ufortyfikowane, do którego licznie docierały karawany. Dawny splendor znikł, ale mimo wielu rozsypujących się domów i biednej egzystencji mieszkańców stary ksar ma niesamowity urok. Dojedziemy do końca asfaltu. Dalej to 60 km pustynnego off roadu. Piaski i kamienie na przemian. Pustka po horyzont. W końcu dojedziemy na pustynny biwak, na którym spędzimy noc pod namiotami, na skraju najrozleglejszych marokańskich wydm piaskowych, Erg Chigagga. Wyjedziemy karawaną wielbłądów w głąb wydm, gdy pustynia przybiera najpiękniejsze kolory. Kolacja pod osłoną nieba. Chłopaki po zachodzie słońca rozpalają ognisko i bywa, że grają na bębnach. Spacer po pustyni w nocy ma największy urok i dreszczyk przygody. Księżyc oświetla wydmy.

Nocleg pod namiotami na pustyni.

Dzień 5

Po śniadaniu off-road poprzez tereny, na które z rzadka docierają turyści. Przejazd poprzez różnorodne pustynne krajobrazy od pustyni piaskowej, poprzez hamadę (zbity piasek), reg (pustynia kamienista) aż po sharyjskie jezioro Iriki. Przejazd trasą, którą jechał również rajd Paryż Dakar w regionie, w którym rzeczywiście czuć bezkres pustyni. Dojazd do asfaltu. Przejazd poprzez pustynne tereny oraz region Talioune, gdzie uprawia się krokus sativus, z którego pozyskiwany jest szafran. Szafranowe krokusy kwitną w październiku. Tylko lokalni bogacze mają szafranowe poletka. W każdej wiosce w okolicy można zobaczyć krokusy na poletkach z warzywami i drzewkami owocowymi. Są sadzone często jako dodatek, tylko na potrzeby rodziny. Odbijemy z trasy do tradycyjnej wioski, w której jest jeszcze w użyciu dawny agadir, spichlerz ufortyfikowany. Każde plemię berberyjskie korzystało z takich spichlerzy, by dysponować zapasem żywności i miejscem nie do zdobycia w razie ataku. Dzisiaj część popada w ruinę, ale są i takie, w których lokalna ludność trzyma swój najbardziej wartościowy dobytek. Jeżeli znajdziemy „amina”, strażnika spichlerza, jedyną osobę z kluczami, to wejdziemy do środka. Przejedziemy do Taroudantu. Miasteczko, zwane jest „małym Marrakeszem”. Jest nim, tylko w wersji bez turystów i bez zabytków. Na lokalnym targu sprzedaje się zborze, kosze na osły, żywe koguty, ale także świeżo mieloną kawę z przyprawami i troszkę lokalnego rękodzieła. Kolacja i nocleg w Taroudant.

Dzień 6

Po śniadaniu wyruszymy w drogę nad ocean. Po drodze, przy odrobinie szczęścia spotkamy lokalne kozy wdrapujące się na czubki drzew arganowych. Przejedziemy do Essaouiry, malowniczego, biało – niebieskiego, portowego miasteczka. Zakwaterowanie w kameralnym hotelu, riadzie na starym mieście. Spacer po biało – niebieskich uliczkach starego miasta, kamiennym bastionie wpadającym w ocean i tradycyjnym, małym porcie połowów ryb. Kolacja w hotelu.

Dzień 7

Po śniadaniu czas wolny na spacer po wyjątkowo pięknej, szerokiej i długiej plaży lub samodzielne odkrywanie miasta. Popołudniem przejedziemy do Marrakeszu. Zwiedzimy ogrody Majorelle, stworzone przez Yves St Laurent i muzem berberyjskie. Zakwaterowanie w hotelu na nowym mieście. Kolacja w restauracji na nowym mieście.

Dzień 8

Po śniadaniu czas wolny. Około godziny 15.00 transfer na lotnisko w Marrakeszu. Wylot z Marrakeszu o godzinie 18:20. Przylot do Warszawy o godzinie 23:05.

CENA ZAWIERA

Transfery z i na lotnisko
Realizacja programu minibusem, a na pustyni autami terenowymi z kierowcą
Polski przewodnik
7 noclegów zgodnie z programem
7 śniadań zgodnie z programem
7 obiadokolacji zgodnie z programem

Napoje do kolacji w cenie: woda, kawa, herbata (alkohol płatny dodatkowo)

Wyjazd na wielbłądach na pustyni
Bilety wstępów do wymienionych w programie zabytków
Degustacje na placu Jemma el Fna
Herbatka marokańska w lokalnym domu
Opiekę pilota podczas trwania wyjazdu
Ubezpieczenie (KL, NNNW, BP)

Pomoc w zakupie biletu lotniczego

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

CENA NIE ZAWIERA:
Biletu lotniczego

OFERTA SKIEROWANA JEST DO KAMERALNEJ GRUPY 14-sto osobowej. 

ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE, WYGENERUJ UMOWĘ I ZAPŁAĆ ZALICZKĘ:

UBEZPIECZ SWÓJ WYJAZD OD REZYGNACJI:

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI LUB CHCESZ SIĘ ZAPISAĆ. SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ:

Zadzwoń:

Justyna Wiśniewska

tel.: 691838899

lub napisz wiadomość:

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat/tytuł wyjazdu

    Treść wiadomości

    [recaptcha]