FOTO SZKOCJA

Pamiętam to tak dokładnie, jakby to było wczoraj, jednak muszę się cofnąć w czasie aż o 20 lat! Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam Szkocję. Choć widziałam tylko mały jej kawałek, tak mnie zachwyciła, że do tej pory zamykając oczy przenoszę się do tamtej, pierwszej wycieczki po Szkocji: zapierających dech w piersiach krajobrazów, niezwykłym jej klimacie i charakterze, muzyki, której niejednokrotnie słucham w swoim mieszkaniu.

Później kilkakrotnie odwiedzałam Szkocję, aż w niej na rok zamieszkałam. To był wspaniały czas.

Zabrałam ze sobą kawałek Szkocji do Polski, pozostanie ona w moim sercu na zawsze. Często o niej mówię, oglądam zdjęcia, filmy, wracam wspomnieniami. Często sama latałam do Szkocji, a od 2009 roku zabierałam moich wspaniałych uczestników.

Od kilku lat marzyłam, żeby zorganizować wyprawę fotograficzną. Chciałam uchwycić te piękne krajobrazy, uwiecznić na fotografiach. Chciałam zabrać  innych uczestników i pokazać te moje ukochane miejsca.

Pod koniec tamtego roku znalazłam piękne zdjęcia mojej Szkocji, a później Tomka, jak się okazało profesjonalnego fotografa, który robi warsztaty w Szkocji!!!

Udało nam się nawiązać dobry kontakt, a miejsca, które Tomek zaproponował znam osobiście, dlatego z wielką radością napisaliśmy dla Was wyjątkową ofertę, którą teraz Tobie przedstawiam.

Wiem, że to będzie niezwykłą wyprawa i wspaniałe, profesjonalne warsztaty.

Na pewno pokochasz Moją Szkocję, a przepiękne zdjęcia, które zrobisz podczas warsztatów pozostaną najlepszą pamiątką z tego wyjazdu.

Zapraszam!

 

PROGRAM:

Dzień 1

O godzinie 12.00 wylot z Krakowa do Edynburga . Przylot do Szkocji o godzinie 13:45 wypożyczenie samochodu i przejazd w kierunku zakwaterowania, około 4 godzin. (tam będzie nasza baza wypadowa). Po drodze zatrzymamy się w urokliwej wiosce Luss położonej nad jeziorem Loch Lomond. Lunch. Dalszy przejazd. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Po śniadaniu wyruszymy na pierwsze spotkanie z naszym fotografem - Tomkiem.  Dzisiaj czeka nas cały dzień warsztatów fotograficznych.
Spotkanie rozpoczniemy nad jeziorem Loch Awe gdzie znajdują się ruiny zamku Kilchurn Castle. Lokacja bardzo dobrze sprawdza się rano gdy Słońce oświetla zamek i góry więc jeśli będą sprzyjające warunki spróbujemy dotrzeć tam o wschodzie Słońca. Nad powierzchnią wody czasami pojawia się poranna mgła, podczas bezwietrznej pogody odbicia zamku i otaczających gór w wodzie  tworzą niezapomniane obrazy.

Jadąc w stronę Glen Coe zatrzymamy się nad jeziorem Lochan na h-Achlaise, znajdującym się na obszarze wrzosowiska Rannoch Moor. Pojedyncze kamienie, małe i większe zbiorniki wodne, nieduże drzewka i góry z pasma Black Mount tworzą niezliczone interesujące kompozycje. Często występuje tu  mgła, która nadaje jeszcze bardziej specyficznego klimatu temu miejscu
Następnie - Black Rock Cottage - mała chatka z widokiem na górę Buachaille Etive Mor w tle to popularne i bardzo fajne zdjęcie, oddające też klimat tego miejsca.

Po kilku minutach jazdy dalej dotrzemy do kolejnego popularnego miejsca z wodospadami na rzece River Coupall i szczytem górskim Stob Dearg w tle (część góry Buachaille Etive Mor).
Dobre miejsce na wykorzystanie filtrów i zdjęć z dłuższym czasem naświetlania.

Po powrocie do samochodu ruszymy dalej w dół doliny Glen Coe.
Zatrzymamy  się na chwilę przy wodospadach 'The Meeting of the Three Waters', później nad jeziorem Loch Achtriochtan.
Następnym punktem będzie Torren Lochan - małe jeziorko ukryte wśród drzew.

Tafla wody często oferuje ładne odbicia pobliskiej góry Bidean nam Bian gdyż jest osłonięta od wiatru przez pobliski las i góry. Tu sprawdzi się obiektyw z szerszym kątem.

Kilka minut dalej znajduje się kolejne nieduże jezioro - Glencoe Lochan otoczone drzewami i górami, bardzo urokliwe miejsce, które warto sfotografować, zwłaszcza jeśli nie wieje zbyt mocno i jest szansa na odbicia w wodzie.

Opuszczając Glen Coe udamy się nad jezioro Loch Leven, jest tu kilka punktów widokowych przy samej drodze, w tym 'Bishop's Bay' - mała zatoczka. Po drugiej stronie jeziora z jachtami i bardzo fajnym widokiem na otaczające góry.

Wieczór i zachód Słońca spędzimy w okolicy zamku 'Castle Stalker'.
Pozycja Słońca, niższe góry (więcej widocznego nieba), woda, odpływy / przypływy i sam zamek tworzą ciekawe kompozycje i dobrze sprawdzają się wieczorem / o zachodzie Słońca.

Powrót do domku, obiadokolacja.

Dzień 3 

Dzisiejszy dzień zaczniemy od nieśpiesznego śniadania.
Dalej udamy się pod górę Aonach Mor - ósmą, najwyższą górę Wielkiej Brytanii. Wjedziemy gondolą i będziemy podziwiać wspaniałe widoki na Highlandy.

Później  przejdziemy do  Glenfinnan, (gdzie zaczniemy nasze dzisiejsze warsztaty fotograficzne) z popularnym wiaduktem znanym z filmu Harry Potter oraz pomnikiem Jacobite Monument i majestatycznymi górami otaczającymi jezioro Loch Shiel.
Odwiedzimy kilka punktów widokowych, sfotografujemy przejeżdżający po wiadukcie pociąg parowy.

Po wizycie w Glenfinnan wrócimy do Corpach w pobliżu Fort Wiliam.
Niedaleko portu znajduje się wrak statku na brzegu jeziora Loch Linnhe z górą Ben Nevis w tle - bardzo często fotografowane i świetne ujęcie, które bardzo dobrze sprawdza się wieczorem / o zachodzie Słońca.

Powrót do domku. Obiadokolacja.

Dzień 4

Śniadanie.

Dzień rozpoczniemy od przystanku na punkcie widokowym Glen Garry skąd rozciąga się panorama na jezioro Loch Garry, kształtem przypominające mapę Szkocji oraz okoliczne góry.
Po kilku minutach jazdy dalej zatrzymamy się na chwilę nad jeziorem Loch Loyne i widok na góry Glen Shiel.
Dalej udamy się do doliny Glen Shiel z majestatycznymi górami Kintail, zatrzymamy się przy starym moście Shiel Bridge i wejdziemy na nieduże wzniesienie z widokami po obu stronach na dolinę i otaczające góry.

Kolejnym etapem będzie postój nad jeziorem Loch Duich w okolicy wioski Ratagan, jeśli będzie przypływ i bezwietrzna pogoda można tu zrobić bardzo fajne zdjęcia odbicia gór Five Siters of Kintail w jeziorze Loch Duich.
Następnie wjedziemy stromą drogą na wysoki punkt widokowy Ratagan viewpoint skąd można podziwiać i fotografować panoramę jeziora Loch Duich i otaczających gór.
Kolejnym przystankiem będzie  punkt widokowy Carr Brae, po drugiej stronie jeziora Loch Duich.
Oprócz wspaniałych widoków często można tu również spotkać pasące się kucyki Highland Pony.
Kilka minut jazdy dalej doprowadzi nas na wyższy punkt widokowy na zamek Eilean Donan Castle i jezioro Loch Duich, przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć również góry na Isle of Skye.

Następnie zjedziemy na główny parking zamku Eilean Donan Castle skąd można zrobić szczegółowe zdjęcia zamku, ale to nie koniec fotografowania tego słynnego zamku, czekają nas jeszcze dwa inne punkty widokowe na zamek.

Kolejnym etapem będzie przejazd przez most Skye Bridge, który zawiedzie nas do pierwszej osady na Isle of Skye - Kyleakin. Stąd po krótkim marszu dojdziemy na punkt widokowy na latarnię morską Eilan Ban oraz most Sky Bridge i otaczające góry w tle.

Przejedziemy do miejscowości Broadford, zrobimy sobie krótką sesję i ruszymy w stronę  Elgol, naszego docelowego miejsca na wieczorną sesję.

Ostatnim etapem będzie wizyta w osadzie i przystani Elgol. Jest to jedno z najlepszych miejsc do fotografowania zachodów Słońca na Isle of Skye.
Kamieniste wybrzeże, przypływy, rozbijające się fale, specyficzne skały z rozmaitymi wzorami i majestatyczne góry Black Cuillin tworzą niezapomniane widoki.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Po drodze obiadokolacja i nocleg na wyspie Skye.

Dzień 5

Śniadanie.

Dzisiejsze warsztaty rozpoczniemy od dotarcia na parking The Old Man of Storr.

The Old Man of Storr - jedno z najbardziej charakterystycznych i niesamowitych miejsc na Isle of Skye oraz w całej Szkocji. Skaliste klify i pionowe skały tworzą niesamowite widoki rodem z prehistorycznych czasów.
W połączeniu z panoramą rozpościerającą się aż po góry The Cuillin w oddali i porannym światłem jest to jedno z najlepszych miejsc do fotografowania wschodów Słońca i poranków.
Na takie widoki trzeba sobie jednak trochę 'zapracować'. Wschód Słońca w pierwszej połowie września będzie o 6:30 rano. Może być wietrznie i zimno (nawet w środku lata), czasami pojawiają się niskie chmury/mgła, które pokrywają cały Old Man of Storr i trzeba czekać aż się przejaśni. Pomimo wszystkich tych niedogodności jest to niezapomniane przeżycie i widoki.

Po wschodzie Słońca udamy się w stronę osady Sligachan, po drodze zatrzymując się w Portree, gdzie zrobimy kilka zdjęć portu.
W Sligachan udamy się na krótką wędrówkę po łatwym szlaku do rzeki Sligachan i Allt Dearg Mor z wodospadami,
kamieniami i pięknymi górami w tle - The Cuillin, Marsco i Glamaig.
Jest to bardzo dobre miejsce do poćwiczenia zdjęć z filtrami i różnymi czasami naświetlania.

Następnie pojedziemy do Fairy Pools w dolinie Glen Brittle. Rzeka, wodospady, liczne naturalne baseny/zbiorniki z wodą o turkusowym zabarwieniu.

Ostatnim etapem będzie powrót w rejon zamku Eilean Donan Castle, który znakomicie prezentuje się również przy zachodzie Słońca.
Warto poczekać aż zrobi się ciemnie i zamek będzie podświetlony- pięknie kontrastuje z ciemnym krajobrazem po zachodzie Słońca.
Powrót do domku, obiadokolacja, nocleg w naszym domku.

Dzień 6

Nieśpieszne śniadanie w naszym domku.

Przed południem czas na relaks i odpoczynek. Wczesnym popołudniem zaczniemy nasze warsztaty.

Odwiedzimy wioskę Invermoriston z widokami na rzekę Moriston i starym mostem, następnie wrak kutra rybackiego w pobliżu Fort Augustus, odwiedzimy też miasteczko Fort Augustus, a następnie wjedziemy pod górę na punkt widokowy 'Suidhe Viewpoint' nad jeziorem Loch Tarff - ogromne przestrzenie i majestatyczne góry w oddali.

Po warsztatach wrócimy do domku na pyszną obiadokolację :).

Dzień 7

Śniadanie.

Ten dzień przeznaczamy na relaks, odpoczynek, zakupy, spacery po Fort William.

Na pewno nie zabraknie kawy i shortbreda w lokalnej restauracji.

Wieczorem ostatnia obiadokolacja, którą dla Was przygotuję.

Dzień 8 

Około godziny 2:30 wyjazd w kierunku lotniska. Zwrot samochodu do wypożyczalni.

Wylot do Polski o godzinie 8:00. Przylot do Krakowa  o godzinie 11:35.

WAŻNE INFORMACJE:

 

TERMIN

CENA

WARUNKI

04.09.2022 – 11.09.2022 – ZOSTAŁY 3 WOLNE MIEJSCA!

6500*zł + 190£(cena nie zawiera biletu lotniczego i testów na obecność koronawirusa jeśli trzeba będzie je wykonać)

 • PROMOCJA:– 1000 zł zniżki dla stałych uczestników moich wyjazdów, przy zapisie do 15.02.2022

  – 500 zł zniżki dla pozostałych uczestników, przy zapisie do 15.02.2022

Warunkiem dokonania rezerwacji jest wpłata zaliczki w wysokości 1000zł w terminie do 7 dni od otrzymania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Nr konta:

ALIOR BANK 30 2490 0005 0000 4510 6378 1378

Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją warunków, zobowiązaniem się do ich respektowania oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych przez lemon&lime Biuro Turystyczne, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 (Dz. U. Nr 133 poz. 833)

CENA ZAWIERA:

Nocleg w klimatycznym, szkockim domku, który jest naszą bazą przez całą wyprawę i jest tylko do naszej dyspozycji
1 nocleg na Skye (B&B lub Guest House)
Wyżywienie:
5  obfitych śniadań, które dla Was przygotuję w naszym miejscu zakwaterowania
1 śniadanie w czasie pobytu na Skye
5 lunch boxów (w te dni kiedy będą się odbywały warsztaty przygotujemy dla siebie lunch, z produktów, które dla Was zakupię na miejscu).
3 obiadokolacje w lokalnych restauracjach
4 obiadokolacje, które dla Was przygotuję w domku

Degustację lokalnych przysmaków
Moją opiekę podczas trwania całego wyjazdu
Wizytę w destylarni, degustację whisky
Wjazd gondolą na górę Aonach Mor
Transport – samochodem 9-cio osobowym
Warsztaty fotograficzne prowadzone przez Tomasza Szatewicza (3 warsztaty całodzienne, 2 warsztaty pół dnia)
Ubezpieczenie turystyczne (NNW, KL, BP)
Pomoc w zakupie biletów
Pomoc w przygotowaniu dokumentów do wyprawy (dokumenty związane ze zdrowiem, w związku z pandemią koronawirusa)

 

CENA NIE ZAWIERA:

Biletu lotniczego

Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie

Ubezpieczenia od rezygnacji

Testów, które być może trzeba będzie wykonać przed wylotem

KTO POPROWADZI DLA NAS WARSZTATY FOTOGRAFICZNE?:

TOMASZ SZATEWICZ, który o sobie pisze:

"Fotografią zajmuję się od szkoły podstawowej, w Szkocji fotografuję od 2005 roku, na początku jako hobby / pasja, od 2015 roku prowadzę warsztaty fotograficzne w Szkocji oraz w Norwegii dla osób indywidualnych i grup.
Podczas ostatnich 15 lat mieszkałem w różnych miejscach w rejonie Highlands."
Tomek doskonale zna miejsca, do których nas zabierze podczas warsztatów. Ma wspaniałe podejście do
Jego zdjęcia po pierwsze wiele razy wygrywały w różnych konkursach po drugie systematycznie publikowane są w brytyjskich gazetach.
Niedawno Daily Record pisało o Tomku w artykule:
Jest mi niezmiernie miło, że będziemy razem współpracować. Dołożymy wszelkich starań, aby była to dla Ciebie niesamowita przygoda i profesjonalnie przygotowana wyprawa.
Więcej informacji o  Tomku, jego działalności oraz zdjęciach możesz dowiedzieć się z jego strony:

NASZE ZAKWATEROWANIE:

 
 
 
 
 
 

Domek położony jest w doskonałej lokalizacji z widokiem na szkockie wzgórza. Będzie naszą bazą wypadową po Szkocji.

Posiada 5 pokoi dwuosobowych (2 pokoje łoże małżeńskie, 3 pokoje osobne łóżka), 4 łazienki, salon, dobrze wyposażoną kuchnię.

W tym domku na pewno poczujesz dobry klimat, relaks i spokój.

Relaks w ogrodzie z widokiem.

PRZYDATNE INFORMACJE:

Tomek tak napisał o sprzęcie, którym fotografuje oraz o tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przygotowań do wyjazdu:

"Podczas fotografowania używam głównie filtrów:

- okrągły filtr polaryzacyjny (Circular Polarising Filter)
- neutralne filtry połówkowe szare (prostokątne) o różnych stopniach gęstości i gradacji (mocowane w uchwycie
na filtry)

- neutralne filtry szare (pełne) o różnej gęstości

Jeśli posiadają Państwo któreś z tych filtrów chętnie podpowiem jak skutecznie je wykorzystać w różnych sytuacjach
i porach dnia.

Jeśli nie - zademonstruję na swoim sprzęcie jak z nich korzystać i podpowiem, które najlepiej się sprawdzają
w konkretnym miejscu / warunkach oświetleniowych.

Moje obiektywy to 28-300mm, 18-15mm oraz 24-70mm,
zazwyczaj zakres ogniskowej 18-200mm sprawdza się najlepiej i pokrywa większość ujęć, z którymi będziemy mieli do czynienia.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie jeśli dysponują Państwo obiektywami szerszego kątu niż 18mm lub zoom większy niż 200mm.

Oprócz filtrów i obiektywów podstawowe wyposażenie to - statyw, zapasowe baterie i karty pamięci, chusteczki do wycierania obiektywu z microfibre, pokrowiec przeciwdeszczowy na aparat (jeśli nie podpowiem jak zrobić awaryjnie taki pokrowiec z worka zip i gumki - będę miał ze sobą kilka do wykorzystania).

Inne przydatne rzeczy:

Siatka na głowę przeciw meszkom (midges), spray przeciw owadom/kleszczom, krem przeciwsłoneczny z filtrem UV
- wszystkie te rzeczy można nabyć lokalnie w Fort William

Okrycie głowy, kurtka i spodnie wodoodporne, obuwie wodoodporne, zapasowe obuwie na zmianę, zapasowe skarpety, w niektórych miejscach kalosze mogą być niezastąpione, zależy również od pogody.

Pogoda zmienia się często i bardzo szybko. Mogą być zimne poranki i wieczory, gorące i słoneczne dni,
zimny wiatr z północy, deszcz a także suche i ciepłe dni, prognozy sprawdzają się tylko w pewnym stopniu
i najbardziej wiarygodne są na 1-2 dni przed terminem.

Plan / kolejność lokacji może ulec zmianie zależnie od warunków / pogody."

 

OFERTA SKIEROWANA JEST DO KAMERALNEJ GRUPY. ZABIERAMY TYLKO 8 OSÓB.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI LUB CHCESZ SIĘ ZAPISAĆ. SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ:

Zadzwoń

tel.: 691838899

lub napisz wiadomość:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat/tytuł wyjazdu

  Treść wiadomości

  [recaptcha]